O abordare bazată pe insights: depășirea provocărilor noii realități de cercetare de piață

Multe lucruri s-au schimbat ca urmare a pandemiei covid-19, iar lumea cercetării de piață nu este o excepție. O provocare a fost dezvoltarea unor strategii de cercetare care să nu compromită sănătatea și bunăstarea publicului nostru vizat, respectând în același timp bugete și termene limită strânse. Prin urmare, am fost obligați să investigăm alternative la metodologii de cercetare de piață bine stabilite, care nu afectează negativ calitatea și acuratețea cercetării.

Ce s-a schimbat? Provocări și cum le-am depășit

Chiar dacă cercetarea virtuală nu este nouă pentru industrie, ea a devenit un instrument standard de cercetare pentru companiile care au folosit odată metode mai tradiționale față în față. Conform Raportului greenbook din 2022 privind tendințele industriei de cercetare, utilizarea metodelor calitative online continuă să crească. Deși majoritatea organizațiilor încă folosesc ocazional metode calitative în persoană, cel puțin două treimi din toate studiile calitative de cercetare sunt acum efectuate prin idi-uri online, focus grupuri sau comunități. Cu toate acestea, această schimbare nu a fost lipsită de provocări.

Iată câteva dintre provocările pe care Echo le-a întâmpinat în timpul acestei tranziții și ce am făcut pentru a le depăși:

  • La începutul pandemiei, am observat o scădere semnificativă a studiilor de cercetare de la unii dintre clienții noștri. Unul dintre motive a fost preocuparea evidentă de a reduce bugetele. Dar un alt a fost că clienții s-au temut de tranziție lor în persoană de cercetare on-line. Echo a fost bine poziționat pentru această tranziție, deoarece echipa noastră lucra deja de la distanță și a oferit întotdeauna atât cercetare virtuală, cât și în persoană.  Astfel, echipa era deja foarte familiarizată și confortabilă cu abordările online și a reușit să demonstreze că o abordare virtuală nu ar compromite calitatea cercetării și ar ajuta la atingerea obiectivelor la costuri rezonabile. Mai mult decât atât, clienții și-au dat seama curând că avantajele cercetării virtuale depășesc orice dezavantaje.
  • În ceea ce privește execuția, platformele disponibile au jucat un rol semnificativ în rezultatul cercetării. Platformele utilizate în mod obișnuit pentru cercetarea pieței virtuale nu sunt întotdeauna accesibile din punct de vedere al costurilor pentru toată lumea. Din acest motiv, găsirea unor alternative mai rentabile pentru clienții noștri a fost crucială. Unele dintre provocările în această privință au fost lipsa de caracteristici orientate spre cercetare, cum ar fi o cameră de fundal adecvată, transcrieri și analiza sentimentelor. Echipa noastră este familiarizată cu o gamă largă de platforme, așa că am putut recomanda instrumentele potrivite pentru fiecare dintre clienții noștri, asigurându-ne că calitatea rezultatelor nu a fost niciodată afectată negativ.
  • Problemele tehnologice și preocuparea pentru ratele scăzute de participare au fost și vor fi întotdeauna provocări în domeniul nostru. Acest lucru este de înțeles pe fondul atâtor dispozitive diferite, preferințe de browser și sisteme de operare de pe piață. Cu toate acestea, acest lucru nu este atât de diferit de garantarea faptului că toată lumea va apărea până la un interviu în persoană! Riscul ca cineva să nu apară sau să nu se confrunte cu probleme tehnice este redus atunci când efectuăm verificări tehnice, trimitem memento-uri în timp util și oferim instrucțiuni clare înainte de sesiuni.
  • Proiectele de testare a produselor au fost o altă mare provocare. Am trecut de la testarea la fața locului la iHUTs (teste de utilizare la domiciliu), care necesită multă coordonare logistică. Recrutarea, expedierea, asigurarea faptului că produsele au ajuns în stare bună, asigurarea faptului că participanții au testat produsele și apoi colectarea feedback-ului au necesitat mult timp și efort. În timpul efectuării acestui tip de studiu, a fost esențial pentru noi să acționăm ca o extensie a echipei clientului nostru. A fost nevoie de efort pentru a dezvolta sinergia între toate părțile, dar timpul și efortul investite în planificarea și construirea infrastructurii logistice au meritat din plin. De asemenea, a contribuit la menținerea sub control a bugetelor strânse.

Gânduri finale

În timp ce restricțiile covid-19 au fost ridicate în majoritatea locurilor, este important să rețineți că suntem încă în mijlocul unei pandemii.

Chiar dacă oamenii revin la ceea ce știam că este normal, unele aspecte ale noii normalități sunt aici pentru a rămâne: care include o societate mai avansată din punct de vedere tehnologic, obișnuită cu mediile virtuale. Nu anticipăm că cererea de cercetare de piață virtuală va reveni la ceea ce era înainte de pandemie. Dimpotrivă, ne așteptăm ca acesta să crească și mai mult în următorii câțiva ani. Cu toate acestea, credem, de asemenea, că va exista o renaștere a cercetării față în față. Pe măsură ce clienții pot începe să simtă mai multă distanță formându-se între ei și publicul lor, ei pot căuta metode calitative hibride.  

Mergând mai departe, colaborarea cu clienții va fi și mai importantă pentru a identifica cele mai bune abordări pentru efectuarea cercetării și atingerea obiectivelor acestora, fără a le limita la un singur tip de metodologie de cercetare.

MAI MULTE POSTĂRI PE BLOG